Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στο πλαίσιο δράσης για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3/12), στην είσοδο του 2ου Νηπιαγωγείου Σχηματαρίου τοποθετήθηκε στις 16-11-2023 ειδικός κάδος «καρδιά» με σκοπό την περισυλλογή πλαστικών καπακιών για την προσφορά αναπηρικών αμαξιδίων σε άτομα με κινητικά προβλήματα, κατόπιν συνεργασίας της Προϊσταμένης με την Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Σχηματαρίου κ. Ράνια Χόντζια και απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, με δαπάνη από το ταμείο της σχολικής μονάδας. Οι μαθητές/τριες του νηπιαγωγείου έχουν ενθουσιαστεί για τη συμμετοχή τους στη δράση, ενώ παράλληλα αναπτύσσουν περιβαλλοντική συνείδηση και κοινωνική ενσυναίσθηση, φοιτώντας σε ένα σχολείο συμπεριληπτικό και ανοιχτό προς την κοινωνία.